Piknik vodič

Piknik vodič

5 saveta za idealan piknik

  1. Spakujte se lagano

Čak i ako idete kolima na mesto piknika ne želite da nosite sa sobom previše stvari, zato odaberite piknik korpu ili ranac u koje staje osnovno. Bez obzira na godišnje doba trebaće vam ćebe, čaše, termos sa toplim napitkom, salvete i voda.

  1. Odabir mesta

Odabir mesta piknika će zavisiti od vas. Ukoliko želite da uživate u prirodi ali da ipak budete okruženi drugim ljudima, onda su parkovi i popularna odmarališta idealno mesto za vas. Prednost ovih lokacija je to što će zasigurno u njihovoj blizini biti prodavnice, toaleti, mesto za otpatke i drugi objekti koji će vam sigurno u toku dana zatrebati.

Ukoliko želite potpun mir i tišinu onda su šume, kao i mesta pored reka i jezera idealne lokacije za vas.

Ne zaboravite na bube, komarce i ostale stanovnike trave pa obavezno ponesite sprejeve koji će vas zaštiti i omogućiti vam da potpuno uživate.

  1. Izbor hrane

Za dobar piknik treba vam samo nekoliko pažljivo odabranih sastojaka.

Mekani sirevi poput kamembera, bria i rokfora savršeni su jer su izuzetno aromatični, zasitni i divno se slažu sa voćem.

Odabir voća zavisiće od godišnjeg doba.

Leti birajte jagode, trešnje, maline, smokve ili kajsije.

U jesen sireve možete  upariti sa grožđem, kruškama, suvim kajsijama, orasima, bademima, suvim smokvama ili šljivama.

Peciva takođe mogu biti dobar izbor za uživanje u pikniku.

Odabir peciva je takođe važan, zato ponesite ukusna i meka  peciva poput kroasana, bageta ili somuna jer njih možete lagano da cepkate na zalogaje bez pomoći noža i drugih suvišnih alata.

Hranu pakujte u plastične ili emajlirane posude, idealno sa poklopcem jer će tako biti jednostavnija za nošenje i kasnije za posluživanje. Kod kuće isecite sireve i voće na zalogaje tako da  na pikniku treba samo da raširite ćebe, skinete poklopce i dodelite svima po viljušku.

  1. Zabava

Suština piknika je da provedete kvalitetno vreme na otvorenom i bez obzira na to što ste u dobrom društvu biće vam potrebno da se odmorite od razgovora i da uživate u drugim aktivnostima. Tokom prolećnih i letnjih piknika možete poneti loptu, frizbi ili nešto treće što možete igrati u društvu. Međutim sasvim je dovoljno ako to vreme provedete sa knjigom koju već dugo želi da pročitate.

U jesen pored već pomenutih aktivnosti možete organizovati potragu za žirovima, kestenjem i najlepšim listovima, čemu će se klinci posebno radovati.  Vožnja biciklovima kroz prirodu može  takođe biti osvežavajuća i opuštajuća aktivnost u kojoj će svi uživati.

  1. Mislite na okolinu

Za kraj ne zaboravite da ostavite prirodu onako kako ste je zatekli. Ukoliko na lokaciji nema adekvatnog mesta za bacanje otpadaka ponesite ih sa sobom, pa ih bacite kod kuće.

Piletina na žaru sa salsom verde

Sastojci:

salsa verde

  • 1 veza peršuna
  • 1 kašika kapra ili seckanih kornišona
  • 2 čena belog luka
  • ½ limuna, sok i kora
  • So i biber po ukusu

Priprema:

Piletinu isperite pod mlazom hladne vode pa je dobro osušite papirnim ubrusom. Zatim je nauljite i dobro začinite gril začinom. Ostavite 30 minuta do 2h u frižideru.

Piletinu izvadite na sobnu temperaturu 30 minuta pre nego što raspalite roštilj. Pecite je na jakoj vatri, okrećući je na svaki minut oko 10 minuta. Slobodno zasecite meso da proverite da li je pečeno do kraja. Sklonite piletinu sa žara u jednu šerpu sa poklopcem.

U blender stavite sve sastojke za salsu verde i pulsirajte dok se ne usitne.

Služite piletinu sa salsom verde i svežom salatom.

Dodatni savet:

Ukoliko vam ostane roštilja i za sutra, možete napraviti kesadiljas. Sve što vam je potrebno je da pomešajte iscepkano meso sa upola manje kuvanog kukuruza u zrnu, duplo više gauda sira i nekoliko kašika Dijamant način čili sosa. Začinite po ukusu i nafilujte polovinu tortilje sa ovim nadevom, zatim preklopite i pecite na zagrejanom tiganju sa obe strane dok tortilje ne porumene, a sir se lepo istopi. Služite dok je toplo sa još čili sosa.

Ocenite članak
[Ukupno: 1 Prosečno: 5]