Masni namazi su velika grupa različitih namirnica koje su prvenstveno izvor masnoća biljnog i životinjskog porekla u ishrani, a čija struktura je takva da se mogu lako mazati. Margarin je jedan od najpoznatijih predstavnika te grupe.
Masni namazi i složeni masni namazi su proizvodi u obliku tečne, polučvrste ili čvrste emulzije tipa vode u ulju koji sadrže najmanje 10% (m/m) a najviše 90% (m/m) masti. Udeo mlečne masti u ukupnoj masti masnih namaza može da iznosi najviše 3% (m/m), a u složenim masnim namazima od 10% do 80% (m/m).
Osnovne sirovine koje se koriste u proizvodnji masnih namaza i složenih masnih namaza su jestive biljne i životinjske masti, jestiva biljna ulja, voda i dodaci. Zavisno od upotrebljenih sirovina i načina proizvodnje, masni namazi se stavljati u promet pod nazivima:
- Margarin
- Margarin sa smanjenim sadržajem masti
- Polumasni margarin
- Margarinski namaz
Zavisno od upotrebljenih sirovina i načina proizvodnje složeni masni namazi se stavljaju u promet pod sledećim nazivom:
- Punomasni namaz
- Namaz sa smanjenim sadržajem masti
- Polumasni namaz
- Mešani masni namaz
U Republici Srbiji osobine margarina su regulisane: Pravilnikom o kvalitetu i drugim zahtevima za jestiva biljna ulja i masti, margarin i druge masne namaze, majonez i srodne proizvode(„Sl. list SCG“. br 23/2006 i „Sl. glasnik RS“, br 43/2013)
U Evropskoj Uniji osobine margarina su regulisane: Council Regulation (EC) No 2991/94 of 5 December 1994, laying down standards for spredable fats
U SAD-u osobine margarina su regulisane: 21 CFR part 166 – Margarine
U Ruskoj Federaciji osobine margarina su regulisane: GOST R 52178-2003 Margarinы obщie tehničeskie usloviя
Među navedenim propisima i standardima nema suštinskih razlika