Kolumbovi i domaći burgeri

Kolumbovi i domaći burgeri

Kolumbovi i domaći burgeri

Na današnji dan, davne 1492. godine, Kristofer Kolumbo je krenuo na putovanje koje će promeniti svet. Ovaj španski moreplovac italijanskog porekla, isplovio je baš 3. avgusta na brodu Santa Maria – iz španske luke Palos de la Frontera na prvo putovanje ka zapadu. Svi znamo šta je otkrio Kolumbo. Ameriku. Ali, da li znamo kako je to zapravo uticalo na naše trpeze i nastavlja to da radi?

Evo, uzmimo za primer čuvene burgere.

Već smo pisali o hamburgeru, kako je i gde nastao. Ali, onako – ukratko. Dozvolite da dopunimo. Dakle, hamburger nije nastao u Hamburgu. Doduše, nije da baš nema ni veze. Hamburg je bio poznat po najfinijoj govedini, sitno seckanoj i mekoj kao duša. Ipak, to je samo početak priče. Industrijalizacija je pojava srednje klase u jednom momentu uvela je mnoge promene u pravilima igre za stolom. Legenda kaže, a dokazi i potkrepljuju, da je prvi ikada burger napravljen i prodat kao obrok baš na tlu Amerike, odakle se proširio na čitav svet. Naime, prvi put u istoriji hrane, komad mesa je kao obrok ponuđen između dva parčeta hleba – ono što će kasnije evoluirati u čuvene zemičke.

Vrlo brzo, burger je počeo da osvaja kontinent. Ubrzo su mu se pridružili i kiseli krastavčići, luk i zelena salata i to vam je, dragi prijatelji, originalna verzija prvog burgera s kraja XIX i početka XX veka. Baš tako su ga jeli potomci svih onih koji su Kolumbovim stopama krenuli u osvajanje novog sveta i nove budućnosti.

Naravno, Njujork ne bi bio Njujork da se baš u njemu nije začelo ovo ukusno seme. Prvi restorani koju su služili burger u svom izvornom obliku nalazili su se, naravno, na dokovima Njujorka. Popularizaciji ovog jela doprinela je i sada već čuvena mašina za mlevenje mesa, nemačkog inžinjera Karla Drajsa koja je kuvare lišavala ogromnog truda da ručno iseckaju meso do željene finoće. I tako je burger započeo svoj uzbudljivi put i ne deluje nam da misli da se zaustavi.

A svaki put kada vam proviri paradajz iz burgera, setite se da i on potiče iz Amerike. Kao i krompir kao namirnica, iako Belgijancima imamo da zahvalimo konkretno za pomfrit. Naravno, ni Belgijanaca nije falilo u novoj zemlji (kao ni bilo kog drugog naroda), te je u XX veku, pomfrit postao nerazdvojni kolega burgeru.

Ovom paru se pridružio i milkšejk, tamo negde tridesetih godina prošlog veka. Napitak od hladnog mleka i sladoleda, sa sirupom od čokolade, vanile ili jagode je ekvivalent današnjem “hajdemo negde na piće” kod mladih. Mesta gde se služio burger uz pomfrit i milkšejk, preteča su barova i klubova u kojima se okuplja mlad i veseo svet.

Kada svemu tome dodamo i čuvenu pitu sa jabukama kao dezert, a koju smo najčešće viđali kako se puši na prozorima u crtaćima (da bi je u nekom trenutku odatle neko i maznuo), dobijamo tipični američki obrok. Ovu pitu su doneli Englezi, Holanđani i Šveđani na tlo novog sveta ali, ništa im ne vredi. Pita sa jabukama se skoro uvek pominje kao Američka pita sa jabukama i nema premca po pitanju dezerta, svuda u svetu.

Mogli bismo sada da širimo spisak i dodajemo i pržena krilca, sendvič sa kikiriki puterom i džemom, makarone sa sirom, mesnu veknu, prsten od luka i još mnogo đakonija koje su razni narodi dodali na jednu sasvim novu listu hrane koja je, eto, zavladala svetom. Ova multinacionalna i kulturološki bogata i šarena kuhinja, uspela je da izgradi imidž tipične američke hrane koja se odmah vezuje za gradove u novom svetu iako u većini slučajeva potiče iz starog sveta. Podržavamo takvu eklektiku i radujemo joj se. A da ne bismo gubili vreme, predlažemo da zasučete rukave i pripremite burger po našem receptu, kako biste na najbolji mogući način osetili ukus našeg Burger preliva. Zatvorite oči i verujte nam – u sekundi ćete se naći na na dokovima Njujorka, dok oko vas lete svi mogući svetski jezici.

Domaći burgeri sa Dijamant Burger prelivom

Priprema:

U jednoj posudi pomešajte mleveno meso i mesite ga tako što ćete posuti so i biber tanko po površini mesa, umešati i tako ponoviti 4-5 puta. Dodajte zatim i dimljenu pariku pa još jednom pomešajte. Ostavite u frižideru da odmori, idealno bi bilo celih 12 sati, ali najmanje 2. Premesite pa napravite malo deblje pljeskavice, a prečnik odredite prema veličini zemički, imajući na umu da će se meso malo skupiti u toku pečenja. Pre pečenja važno je da meso bude sobne temperature jer tako garantujete ravnomerno pečenje. Tiganj dobro zagrejte na srednjoj vatri pa položite meso koje ste prethodno nauljili sa obe strane. Pecite 3-4 minuta sa jedne strane i nemojte ga pritiskatii špatulom jer ćete mu tako istisnuti sve one lepe sokove. Kada obodi posvetle okrenite pa pecite još 2-3 minuta u zavisnosti od toga koji stepen pečenosti želite. Onog trenutka kada ste ga okrenuli stavite mu šnite sira i pustite ih da se sasvim otope. Zalivajte ga sokovima koje je meso pustilo. Kada je gotovo ostavite ga na drvenoj podlozi da odmori dok u istom tiganju kratko prepečete prepolovljene zemičke sa unutrašnje strane. Tako sprečavate da postanu previše vlažne od namaza i sokova koje meso ispušta.

Ostalo je samo da poređate sve sastojke u savršen sendvič. Počnite od donjeg dela zemičke na koju ćete položiti opran i osušen list zelene salate, na salatu idu kolutovi paradajza, zatim meso, preko mesa ide kašika puna Dijamant Burger namaza, ko voli luk može da doda kolutove crvenog luka preko namaza ili samo zaklopite sa drugom polovinom zemičke i navalite.

Savet:

Ako se odlučite da jedete grilovan kukuruz kao prilog, savetujemo da ga dok je još vruć premažete sa Dijamant Burger namazom i samo pospete malo svežeg peršuna. Namaz će ga savršeno začiniti i povezaće ukuse sa onim iz samog burgera, a peršun će mu dati svežinu koja će idealno izbalansirati ukuse.

Sastojci:

  • 250g krupno mlevenog junećeg buta
  • 250g krupno mlevenog junećeg vrata
  • so i sveže, krupno samleven biber
  • 1 ravna kašika mlevene dimljene paprike
  • 4 kašike Dijamant Burger preliva
  • 2 paradajza isečena na deblje kolutove
  • sveži listovi salate (najbolje kristalka ili neka druga hrskava salata)
  • 8 šnita dimljenog trapist sira (može i gauda ili čedar)
  • 4 sveže burger zemičke

Prilog po izboru: grilovan kukuruz, pomfrit ili panirani kolutovi luka

Ocenite članak
[Ukupno: 2 Prosečno: 5]