Kako da postanete sam svoj majstor za aromatična ulja
Iako je suncokret u Evropu dospeo tek u 16. veku, iz dalekog Meksika i Perua, vrlo brzo se odomaćio i osvojio trpeze probirljivih Evropljana. To se desilo delimično zbog toga što je u pitanju izdašna uljarica čija semenka sadrži preko 50% ulja a možda još više zbog blagotovornog dejstva koje ima na ljudsko zdravlje. Iako izuzetno bogato karotenoidima, vitaminima A, D i E, kao i masnim kiselinama omega 6 i omega 9, suncokretovo ulje poslednjih godina pomalo pada u zasenak usled rastuće popularnosti ulja drugih biljaka. Tu treba biti mudar i slušati savet naših baka koje su govorile da se jede hrana sa svog podneblja jer su naše stare domaćice bile u pravu i genetiku još niko nije nadmudrio.
Naše telo najbolje reaguje na namirnice koje se generacijama unazad koriste, pa tako i na suncokretovo ulje i sve njegove blagodeti. Ali, kako su nam danas rafovi, pa čak i pijace, prepune bilja, povrća, začina i još “trista čuda” iz čitavog sveta, hajde da budemo malo kreativni i oplemenimo naše tradicionalno ulje od suncokreta. Poigrajmo mu se sa ukusom i vrlinama i ispunimo kuhinju najlepšim mirisima tek ubranog bilja.
Prepustite se aromama nane, bosiljka, ruzmarina, origana, majčine dušice, semena korijandera, mirođije, karanfilića ili bilo koje druge travke čiji vas miris opija a ukus dodaje onaj poseban šmek određenim jelima. Ukoliko ste sveže bilje zamrzli ili aromatično ulje pravite u sezoni kada čitava pijaca miriše, preporučujemo sterilisane tegle ili boce u kojima ćete pomešati ulje sa biljkama. Mešavinu možete dodatno obogatiti kombinovanjem biljaka, dodavanjem neoljuštenih čenova belog luka, osušenog lovora, ljutih i slatkih papričica, muskatnog oraščića, semenki gorušice ili bibera, kao i cimetom ali i bilo kojom začinom ili semenkom koja vas inspiriše. Vaša nepca će biti i više nego zahvalna ako dodate i trunčicu tartufa, đumbira ili rendanu koru divlje ili domaće naranče. Jedna od jednostavih a efektnih kombinacija je kora limuna sa zelenim i belim biberom. Ipak, odabir konačnih sastojaka i njihovu proporciju prepuštamo vašem ličnom ukusu i kulinarskim sklonostima. U svakom slučaju, koristan savet je da tu teško možete pogrešiti.
Ali, da ne bismo ništa prepustili slučaju, sa vama delimo dva najjednostavnija načina da oplemenite svoja ulja. Vi odaberite metod koji vam najbolje leži.
- Aromatizovanje ulja suvim začinima
Za ovaj način vam je potreban blender ili dosta strpljenja i jaka ruka za bakin avan. Bogatu kašiku osušenog bilja fino usitnite i dodajte u 1,5 decilitar ulja po izboru. Predlažemo naše Mediteran ulje, mešano jestivo biljno ulje od 80% jestivog rafinisanog suncokretovog ulja i 20% ekstra devičanskog maslinovog ulja. Zatim u blenderu ili ručno ravnomerno umešajte sastojke. Pustite mešavinu da se odmori a vi za to vreme napravite brze i ukusne sendviče od prepečenog tosta, majoneza i na suncu sušenog paradajza. To je esencijalno za uspeh aromatizovanog ulja. Kada ste se osvežili sendvičima, a ulje se lepo združilo sa začinima, vreme je za proceđivanje. Spremite filter za kafu ili tanku gazu kojima ćete obložiti finu cediljku. Propustite ulje kroz taj “marifetluk” i to ponovite dva do tri puta kako u ulju ne bi ostali komadići bilja. Ceo proces kao i svi sastojci zahtevaju sobnu temperaturu. Kada je gotovo, ovu ukusnu i mirisnu čaroliju ulijte u čistu staklenu teglu koju ćete čuvati u frižideru. Koristite po potrebi, želji ili hiru.
2. Aromatizovanje ulja zagrevanjem
Za ovaj proces je ključna temperatura na kojoj bilje ispušta sve svoje vrline. Dozvolite da predložimo mešavinu našeg suncokretovog ulja sa jednom trećinom bundevinog ulja koje takođe možete naći u našem asortimanu. U 250 ml takve uljne mešavine dodajte dve kafene kašičice omiljenog bilja, sigurne kombinacije su sveži bosiljak i sušeni origano, ili vlašac sa ruzmarinom, đumbir, beli luk i timijan ili čak peršun, nana i žalfija. Zagrejte ulje na srednjoj temperatura dok ne počne da cvrči a zatim sklonite sa vatre i ubacite pripremljenu kombinaciju bilja. Ostavite je u ulju od 3 do 5 minuta dok čitava kuhinja ne zamiriše. Ohladite ovaj miks a zatim pažljivo izvadite sveže bilje ili procedite ukoliko ste koristili suve začine. Tako čisto ulje čuvajte u frižideru u staklenim teglama koje ste prethodno sterilisali. Ne preporučujemo čuvanje u vratima frižidera kako aromatično ulje ne bi promenilo svoju konzistenciju i aromu zbog čestog ili čak prečestog otvaranja vrata.
Koji god da ste način odabrali, savetujemo da se što pre bacite na trošenje ove divote jer je vaše aromatično ulje sigurno od bakterija tek nekoliko nedelja. I najlepše vas molimo da ga ne koristite za prženje ili kuvanje jer je visoka temperatura genocid za aromu i korisne karakteristike ovog starinskog dodatka đakonijama.
Koji god da ste način odabrali, savetujemo da se što pre bacite na trošenje ove divote jer je vaše aromatično ulje sigurno od bakterija tek nekoliko nedelja. I najlepše vas molimo da ga ne koristite za prženje ili kuvanje jer je visoka temperatura genocid za aromu i korisne karakteristike ovog starinskog dodatka đakonijama.
Kad nas je već krenulo, evo i dve rečenice o trećem načinu koji je možda i najlakši. U staklenu flašu sa uljem po izboru (možda je najbolje za ovu kombinaciju čisto suncokretovo ulje) čuvano na sobnoj temperaturi, direktno dodajte mleveni biber, beli luk i svežu mirođiju ili nekakvu drugu travku po izboru. Možete da probate i drugu varijantu za koju koristite citrusne plodove, posebno koru limuna ili pomorandže, pa čak i grejpfruta, i orašaste plodove. Po jednu šaku od svakog. Tako obogaćeno ulje čuvajte na tamnom i hladnom mestu i upotrijebite u roku od desetak dana.
Svoje aromatično ulje u kojem ste zarobili lepo vreme možete koristiti za salate, paste, krem čorbe, čuvanje domaćih punomasnih sireva, kao preliv za prepečeni hleb, marinade za meso i ribu i na hiljade drugih načina jer jednom kad otvorite poklopac, magija sama nastaje i vi se pretvarate u majstora ukusa. Pored neodoljivih zalogaja koje stvarate njegovom novom aromom, ovakvim uljem možete lako izmamiti oduševljenje domaćice kojoj stižete u goste sa ovakvim poklonom.
Nadamo se da smo vas barem malkice inspirisali i da ćete sada lako naći namenu svim onim silnim vrećicama egzotičnih začina koje ste podobijali na poklon ili sami kupovali na letovanjima u Turskoj, Egiptu ili Tunisu. Flaša Dijamant ulja je tek početak jedne simfonije ukusa i mirisa, vaša mašta je ta koja stvara nove svetove u boci.