Leblebija – vaša nova omiljena mahunarka

Leblebija – vaša nova omiljena mahunarka

Leblebija – vaša nova omiljena mahunarka

Leblebija – najviše zvuči smešno i strano, zar ne? Hteli ili ne sebi da priznamo, veoma retko ćemo naići na kuću u kojoj se ona podjednako koristi kao pasulj, grašak ili sočivo. Potpuno nepravedno i to ćemo sada ispraviti.

Ova biljna vrsta iz porodice mahunarki u narodu se još naziva i naut, čič, slanutak i slani pasulj. Poreklo joj se ne zna sa sigurnošću ali, većina naučnika „tipuje“ na zapadnu Aziju. U Evropu su ga preneli Turci koji ga i danas zovu još i nohut. Danas je leblebija povrtarska kultura istočnih i južnih krajeva naše regije, misli se pre svega na Makedoniju i Dalmatinsku zagoru. Da je stigla i do Kavkaza, saznajemo iz operete “Prodavac leblebija” čije je kompozitor Tigan Čuhadžjan, napisane 1875. godine.

U svetu se najviše uzgaja u Aziji (Indija, Pakistan, Kina, Avganistan, Iran, Sirija), dok je u Evropi najcenjeniji u Španiji, a na američkom kontinentu njegov najveći proizvođač je Meksiko.

Ova izuzetno otporna i hranljiva biljka uspeva čak i na nadmorskim visinama od preko 3000 metara, a postoji preko 20 podvrsta njenih divljih rođaka. Inače, leblebija je jedina iz te velike familije koju je čovek uspeo da kultiviše.

I to još prilično davno. Postoje tragovi da je seme ove biljke korišćeno još u antička vremena. Nedozrelo seme ljušti se iz mahuna i priprema kao mladi pasulj ili grašak. Osušena leblebija se može mleti za brašno koje se meša sa brašnom drugih žitarica za pripremu jako ukusnih i hranljivih peciva i hlebova. Prepržena i samlevena može se upotrebljavati čak i kao zamena za kafu.

Leblebija svojim izgledom podseća na soju a to im nije jedina sličnost. Postoji trend u nutricionizmu koji se zalaže da leblebija odmeni malo soju, u smislu njene široke primene: od procesuirane hrane (čak 60% sve hrane u sebi sadrži soju) do farmaceutskih preparata. Razlog za ovu inicijativu dolazi zbog sve većeg porasta alergije na proteine soje a i zbog kontroverzi oko upotrebe GM metode na soji.

Leblebija poseduje jako visoku prehrambenu vrednost jer je bogata lako svarljivim proteinima, kao i mononezasićenim i polinezasićenim masnim kiselinama, gvožđem (kuvana sadrži čak duplo više gvožđa od iste količine mesa!), kalcijumom, vitaminima B kompleksa, prehrambenim vlaknima i lecitinom.

A sada, malo i o načinu pripreme ove vredne biljke, tj. njenog semena.

Kuvana leblebija se koristi za najrazličitije salate, supe i variva. Od nje se mogu spremati i uštipci, palačinke, paštete i razni drugi namazi. Pored semena, za ljudsku ishranu se koriste još i klice kao i sveže lišće, ali o tom – potom, hajde da savladamo prvo zrno.

Ono se kuva, bari ili prži a svakako sve ide lakše i brže ako ga prethodno veče potopite u vodu. Pored brojnih recepata koje leblebija nosi ili u kojima učestvuje, ne treba zanemariti ni njen doprinos lepom izgledu. Mlevene semenke se koriste kao izuzetno hranljive maske za lice ali i za lečenje peruti. Dozvolite i da navedemo da se od davnina veruje da ova biljka ima moćna afrodizijačka svojstva.

Da se ne udaljavamo previše od teme, danas vam donosimo dva ukusna recepta: humus i čorbaste leblebije.

1. HUMUS

Namaz sa Blistog Istoka već u samom nazivu poručuje ko je glavni krivac za njegov savršen ukus. Naime, Hummus je arapska reč za leblebije a pun naziv ovog jela je ḥummuṣ bi ṭaḥīna, tj. leblebije sa taanom (pasta od susama). Najstariji recept koji nalazimo za ovo jelo potiče iz Kaira, iz XIII veka. Od 2009. godine, libansko Ministarstvo za ekonomiju i trgovinu vredno sakuplja materijalne dokaze i dokumente da je humus baš njihovo nacionalno jelo. Cilj je da se od Evropske komisije dobije status jedinstvenog i autohtonog jela sa područja Libana što je, kako se ispostavilo, veoma teško jer se libanski komšiluk veoma protivi.

Ni jednostavnijeg jela, ni veće halabuke oko njegovog porekla. Samim pogledom na osnovne sastojke (limun, masline, beli luk, susam i leblebija) svakome može biti jasno da je ovaj namaz bliskoistočnog porekla a čiji se deda baš prvi setio da ga uzmuti – nije ni važno. Važno je da unuci ne zaborave da uživaju u njemu.

Priprema

Ništa lakše. Pripremite blender i ubacujte polako sve sastojke. Taana ide polovina u odnosu na leblebije. Na tu količinu iscedite prvo pola limuna u namaz a zatim dodajte ostatak po ukusu. Isto važi i za beli luk – počnite sa tri čena pa vidite gde vas ukus odvede.

Što se tiče ulja, dovoljno će biti pola šoljice. Važno je znati da sam taan prilično uspešno zadovoljava zahteve kremaste teksture kojoj ulje doprinosi, tako da nemojte preterivati sa uljem, ono je tu samo da finišira već odrađen posao.

Ukoliko je masa previše gusta, slobodno dodajte malo vode, a za ukus i još kremastiju teksturu slobodno dodajte malo majoneza i senfa.

Kada je humus gotov, prespite ga u posudu a zatim ukrasite mlevenim biberom. Služite ga uz sveže šargarepe i krastavac a la žilijen, uz pečeno povrće ili meso, uz hleb i uz sve ostalo što vam padne na pamet da bi išlo uz ovaj izuzetno ukusni a još hranljiviji namaz.

Prijatno!

Sastojci

  • Konzerva već skuvanih leblebija (lako se nalazi u samoposlugama)
  • Taan (pasta od susama, nekada se naziva i tahin ili tahini)
  • Limun
  • So
  • Pola šoljice Dijamant suncokretovog ulja
  • Beli luk
  • Grubo mleveni biber
  • Dijamant majonez i senf po želji

2. ČORBASTE LEBLEBIJE

Priprema

Na vrelom ulju prepržite crni i beli luk dok ne pozlate i ne puste svoju najlepšu aromu. Sa sve uljem, ubacite luk u šerpu, dodajte leblebije i par minuta “pržite” u loncu (iako deluje čudno jer nema dovoljno ulja za leblebije, učinite to jer tako otpuštaju bolji ukus).

Dodajte zatim suvo meso, seckanu šargarepu i još svežeg belog luka, kao i dva-tri lista lovora. Stavite soli i prstohvat aleve paprike.

Vode nalijte toliko da jedva dođe do vrha svih sastojaka.

Kada provri, smanjite vatru na najtiše i pustite da se krčka. Nakon što ste probali leblebije i zadovoljni ste njihovom mekoćom, dodajte i jedan paradajz ili malo paradajz pirea ili soka. Poenta da je da se paradajz ne dodaje nikad pre negó što se skuvaju svi sastojci jer on takoreći “stisne” proces omekšavanja.

Nakon što ste dodali paradajz, kuvajte još 15ak minuta.

Servirajte uz kupus salatu i omiljeni hleb.

Sastojci

  • ½ kg leblebija (ukoliko su sveže, potopite ih prethodnu noć u vodu)
  • Dijamant ulje
  • Šargarepa
  • Paradajz
  • Crni luk
  • Beli luk
  • Parče suvog mesa
  • Lovor
  • So
  • Aleva paprika
Ocenite članak
[Ukupno: 34 Prosečno: 3.6]