Božićne čarolije – praznik i za oči i za nepca

Božićne čarolije – praznik i za oči i za nepca

Božićne čarolije – praznik i za oči i za nepca

Još jedna godina je pred nama. Verujemo da ste uredno sastavili listu odluka kojih ćete se „pridržavati“ tokom 2018. jer niste uspeli 2017, neke stare loše navike su (nadamo se) iza vas i vreme je za novi početak. Tako barem kažu da bi trebalo da bude.

Period oko novogodišnjih i božićnih praznika najintezivniji je deo godine, i ljudi prosto osećaju pritisak da nešto promene u svom životu. Jeste, sam početak jedne kalendarske godine zaista deluje kao idealan trenutak da se stvari pokrenu i krenu u dobrom pravcu, ali naš savet vam je da batalite tu odgovornost i da prosto naprosto uživate u ovom čarobnom prazniku. Imate posle još najmanje 350 dana da se pozabavite svime što škripi. A sada nam dajte hleba i igara!

Ne sumnjamo da ste među našim receptima pronašli sve za novogodišnju trpezu i da će ukućani i gosti pasti na teme od simfonije ukusa i mirisa. Hajde onda malo da se pozabavimo i vizuelnim momentom ovog praznika, kada smo već nepca obezbedili.

Evo par ideja koje će probuditi kreativno dete u vama i pobrati sve pohvale svakog ko kroči u vaš praznični dom.

Da li znate šta je srce svake kuće tokom ovog praznika?

Dnevna soba ne može zamisliti bez jelke! Ona je pravo srce ovog praznika.

A da li ste se zapitali odakle dolazi običaj kićenja zimzelenog drveta? Ako jeste, na pravom ste mestu.

Krenimo od vikinga (ali i ostalih pagana). Velika važnost koja se pridavala zimzelenom drveću odlika je paganskih plemena koja su duboko i neraskidivo povezana sa prirodom. Tokom zimskog solisticija, jedna zimzelena grana unosila bi se u kuću kao podsetnik da će proleće obići svoj misteriozni krug i vratiti se uskoro i u njihove krajeve. U Skandinaviji su germanski kraljevi žrtvovali po devet stabala od svake zimzelene vrste u svetim lugovima i to svake devete godine.

Prvo ikada okićeno božićno drvce ima i svoju spomen ploču u Rigi, glavnom gradu Letonije. Na ploči je ispisano na osam jezika „Prvo novogodišnje drvce u Rigi, 1510. godina“. Otprilike u isto vreme, Martin Luter (teolog, kompozitor, sveštenik i centralna figura protenstatizma) prvi je zimzeleno drvce ukrasio svećama koje su imale zadatak da simbolišu zvezde i to kako one noću sijaju.

Tokom XVI veka u Nemačkoj je dobio maha običaj kićenja jelke i to jabukama, orasima, urmama, perecama i papirnatim cvećem. I u Bazelu su još tada započeli dugu tradiciju pronošenja drvca po celom gradu, ukrašenog samo jabukama i naravno, sirom.

I tako se običaj širio, menjao i rastao, da bismo danas doživljavali pravu malu ekološku katastrofu svake godine, a čiji je živi podsetnik februar u kome se krišom, i to obično noću, mršavi ostaci “garantovano dobro posečenih stabala, koje će živeti godinama” ostavljaju pored kontejnera.

Imamo ideju kako da izbegnete tu tužnu ceremoniju a pritom se odlično zabavite i uradite nešto drugačije od većine.

Razmislite samo o alternativnoj jelki. Sigurno ste to viđali, ako ništa, barem po izlozima velikih radnji. Predeo po kome možete šnjurati kako biste dobili inspiraciju je ogroman jer bukvalno sve može da posluži za ovu svrhu.

Od ukrasa koje ste poslagali u obliku jelke i zalepili na neku tvrđu podlogu, preko knjiga složenih u kulu s oblikom drvceta pa sve do post-it listića kojima se izradili jelku na zidu.

Svetiljke su uvek dobrodošle na ovu zabavu, njima možete oplemeniti vaših ruku delo ali i formirati oblik jelke na prozoru ili nekom zidu. Nama možda najsimpatičnija ideja je svakako ona koja uključuje celu porodicu, a posebno decu. Za nju je potrebno malo stisnuti zube i podneti malu žrtvu – jedan zid.

Rasklonite sve sa i oko njega, odaberite „oružje“ (voštane bojice, drvene, tempere, krede…) i krenite! Verujemo da niko neće ni blizu imati tako lepu jelku kao vi! Najbolja strana ove jelke je ta što su vaši ukrasi zaista unikati jer dolaze direktno iz mašte vas i vaših mališana.

Dakle, jelku imate. Idemo dalje.

Pripremili smo i par ideja kako da ukrasite novogodišnju trpezu.

Naravno, hrana je glavni ukras ali ne bi škodilo da pride odvojite i malo vremena, mašte i veštih prstiju kako bi ugođaj bio potpun, da ne kažemo savršen.

Ove godine odaberite organski pravac u dekorisanju. Podsetiće vas na neka dobra stara vremena jer sa sobom nosi čitavu riznicu poznatih i dragih mirisa.

Potrudite se da nabavite štapiće cimeta, poneku šišarku, kriške osušenog limuna (koji ste osušili par dana ranije a u njih zaboli klinčiće u krug), sušene male tikve, bademe, lešnike, mandarine, struk ili zrnevlje žita, cele papričice, grančice borovih iglica, razno suvo voće – smokve, šljive, brusnice…

Sve što vas podseti na baku i dedu, na neke stare dobre tradicije ili vam jednostavno prija oku a uklapa se u novogodišnji koncept, vi lepo posložite nehajno između tanjira, čaša i jela po čistom belom stolnjaku i videćete, topli i raskošni ambijent neće izostati.

Podrazumeva se da novogodišnja večera bez svetlosti sveća kao da se nije ni desila. Ove godine probajte nešto sasvim drugačije. Za to vam je potreban vosak u boji koju želite, fitilj (obe stvari možete nabaviti u starim zanatskim prodavnicama sveća) i nekoliko šoljica od kafe, što kitnjastije – to bolje.

Prvo izmerite i isecite fitilj, treba da bude 1 cm iznad visine sveće. Zatim istopite vosak na blagoj vatri, u šerpici, i dok štipaljkama držite vrh fitilja, polako sipajte kako se ne bi stvorile gromuljice i mehurići. Dok se vosak hladi i steže, pobrinite se da se štipaljka oslanja na vrh šoljice, ne dozvoljavajući fitilju da upadne u vosak ili se iskrivi. Kada je sveća gotova, stavite šoljicu na tacnu i strateški rasporedite po stolu. Zatim slikajte i ubirajte lajkove na društvenim mrežama i nekoliko narednih dana.

Pojačajte utisak tako što ćete na svaki tanjir ostaviti po jedan poklončić. To može biti šaka svilenih bombona uvijena u zlatni papir ili crveni til. A može biti i samo jedna luša koju ćete ubaciti ili zakačiti za čašu vaših gostiju.

Ideja je mnogo a prostora i vremena malo. Nadamo se da smo vam malo zagolicali inspiraciju i maštu i da ćete jednog dana možda reći: Sve je počelo od jednog Dijamant bloga, a vidi me sad!

Za kraj smo vam sačuvali recept (jer šta je novogodišnji praznik bez kolača a Dobro jutro blog bez recepta?) za ukrasne kolačiće sa đumbirom, u raznim oblicima i sa raznim namenama – od ukrasnih preko dečije radosnih pa sve do mljackavih.

ŠARENE NOVOGODIŠNJE ČAROLIJICE

Glavni sastojak ovih kolača nije ni đumbir ni margarin – već modlice kojim stvarate magične oblike. Kao i kraljevska glazura (royal icing) za koju ćete naći recept u nastavku.

Priprema

Pomešajte prvo margarin i šećer dok smesa ne postane lagana i puhasta. Ubacite, sve vreme polako mešajući, melasu a zatim i ostale sastojke. Mešajte dok cela masa ne postane homogena i kremasta. Podelite je na dva dela, oblikujte disk od svake a zatim uvijte u plastičnu foliju i držite u frižideru oko pola sata.

Zagrejte rernu na 200 stepeni. Za to vreme, na radnoj površini koju ste posuli brašnom, pripremite testo, razvucite ga i oblikujte oklagijom dok ne postane ujednačene visine. Modlama izvlačite oblike koje ćete odmah slagati na pleh premazan margarinom. Pecite od 8 do 10 minuta. Ohladite ih.

A sada najslađi deo – ukrašavanje.

Za kraljevsku glazuru vam je potrebno 1 belance, par kapi limuna i 200 grama šećera u prahu. Ulupajte belance a zatim polako prosejte šećer i na kraju dodajte i par kapi limuna. Ukoliko je pregusto, uvek možete razblažiti sa mrvicom, ali stvarno mrvicom, vode. Zatim, u različite činijice kapnite po jednu do dve kapi od svake odabrane boje za kolače, pomešajte sa gotovom smesom i na taj način dobijate boje sa kojima možete da se igrate po kolačima.

Finim delovima seta za dekoraciju torti i kolača, crtajte i ukrašavajte porodično keksiće. Dok je još vlažna glazura, dodajte i jestive šljokice ili perlice kako bi veselje bilo veće! A zatim sve ozbiljne odluke ostavite za februar.

Sastojci

  • 1/2 šolje Dobro jutro margarina sa maslacem
  • 3/4 šolje smeđeg šećera
  • 1/3 melase (tečnog šećera koji možete lako naći po bio špajzovima)
  • 1 jaje
  • 2 kašike vode
  • 2-2/3 šolje mekog brašna
  • 1 kašičica praška za pecivo
  • 1/2 kašičica soli
  • 2 kašičice mlevenog đumbira
  • 1/2 kašičice cimeta
  • 1/2 kašičice muskatnog oraščića
  • 1/2 kašičice najgvirca (nije obavezno, samo ako nađete)
 Božićne čarolije – praznik i za oči i za nepca

Božićne čarolije – praznik i za oči i za nepca

Ocenite članak
[Ukupno: 6 Prosečno: 4.3]